Senaste pressmeddelanden

Den första biografin om Taylor Swift på svenska! En unik insyn i Swifts personliga liv och relationer – och i den pågående världsturnén, som slår alla rekord

Pressmeddelande

Taylor Swift har gått från att vara ”America’s Sweetheart” till omsusad världsartist. Hon är en otrolig talang och har sedan hon var liten haft ett starkt driv att förverkliga sin dröm. Men hur kom hon dit hon är i dag? Och hur har hon hanterat...


Joyce Carol Oates är tillbaka med romanen Andas, en bok om kärlek och sorg – och om det kaos som uppstår när den man älskar tas ifrån en.

Pressmeddelande

Joyce Carol Oates som i september besöker Bokmässan i Göteborg hinner släppa två böcker på svenska innan besöket. Lagom till Bokmässan släpps romanen Snitt, men först ut är Andas, en intimt skildrad kärlekshistoria, men också en skräckhistoria rotad i...


Dr Damp En handbok till alla ADHD- vänner slår hål på myten att en ADHD- diagnos är en superkraft, men bekräftar också att allt kan gå, bara man vill och kämpar. Och det finns hjälp att få!

Pressmeddelande

Foto: Christian Schneider  Darius Barimani har själv ADHD och har efter en lång och krokig väg med många uppoffringar och ibland piller lyckats uppnå sina drömmar. Han arbetar i dag som kirurg, och har en liten familj. Darius lever ett på många sätt...


Läsarfavoriten Kate Quinn är tillbaka med en fängslande roman perfekt för dig som gillar Lucinda Riley och Fiona Valpy

Pressmeddelande

Två kvinnoöden flätas samman i en hisnande resa, från jordbävningen i San Francisco till Versailles glittrande palats. Som vanligt använder sig Quinn av verkliga händelser för att fläta ihop en genomtänkt och välskriven roman. Fenixkronan är skriven ihop...